Encryption

EUREKA STUD

Encryption

Lohnro x Guelph by Exceed And Excel

2023 Service Fee - $13,200 inc GST *Pay on Live Foal

G1 Stallion Match

FEATURE VIDEO

Eureka Stud - Encryption 2023

CHAMPION FIRST SEASON SIRE OF QLD

Encryption's first crop to race in the 22/23 season impressively earned over $1,230,000, securing him the title of Champion First Season Sire of Queensland. Further emulating his barnmate Spirit of Boom he also finished second on the Australian First Season Sires table. His best performer was dual Group 2 winner CIFRADO

BY A CHAMPION, OUT OF A CHAMPION

Encryption retired to stud sound and has everything breeders are searching for; pedigree, physicality and a performance to match. Winner of the Group 3 Black Opal Stakes at two, Group 2 Danehill Stakes at three and runner up in the Group 1 Oakleigh Plate, Encryption retired an earner of $743,500.

Arguably the most regally bred horse to stand in Queensland, Encryption is by Champion sire LONHRO and is the first foal out of the 4 x Group 1 winner and Champion 3YO Filly GUELPH (Exceed and Excel). The family has also produced the Golden Slipper winners CANNY LAD and SEPOY and the 2020 VRC Gr1 Newmarket winner BIVOUAC

A Group 3 winning 2YO and Flemington Group 2 Danehill Stakes 1200m winner as a 3YO, Encryption also finished second in the Group 1 Oakleigh Plate beaten under a length by BOOKER.

Encryption was black type placed as an early pre-Christmas 2YO, with placings in the Listed MRC Debutant Stakes and Group 3 VRC Maribyrnong Plate. As a model of consistency he then finished in the first four at 10 of his 19 starts, all at Stakes and Group level. He also finished 5th with oustanding run on performances in both the Group 1 Blue Diamond Stakes and Group 1 Coolmore Stud Stakes.

A STRONG START AT STUD

Encryption enters his fifth year at stud in 2023 after covering four impressive books of over 120 mares in each of his first seasons. These books were strongly supported with mares from Eureka and Godolphin.

LONHRO (AUS)
Br. 1998
GW 26 wins
f:1717 r:1459 w:1040 SW:97
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1149 r:891 w:539 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady GiselleNureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend NotNever Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
GUELPH (AUS)
B. 2010
GW 7 wins
f:7 r:5 w:3 SW:2
Exceed and Excel
B. 2000
GW 7 wins
f:2881 r:2570 w:1807 SW:214
Danehill
B. 1986

GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
DanzigNorthern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
Spring Adieu2
Patrona
Ch. 1994
Wnr 1 win
f:5 r:5 w:5 SW:2
LomondNorthern Dancer2
My Charmer13
GladiolusWatch Your Step6
Back Britches23
Camarilla
B. 2004
GW 2 wins
f:4 r:4 w:4 SW:2
Elusive Quality
B. 1993
GW 9 wins
f:2176 r:1860 w:1388 SW:137
Gone WestMr. Prospector13
Secrettame2
Touch of GreatnessHero's Honor1
Ivory Wand13
Camarena
B. 1995
GW 9 wins
f:11 r:9 w:8 SW:2
DanehillDanzig7
Razyana2
Canny MissMarscay4
Jesmond Lass14

 

1st Dam

GUELPH, by Exceed and Excel. Champion 3YO Filly in Australia in 2013-14. 7 wins-4 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,629,200, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, ATC Tea Rose S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, ATC Myboycharlie At Vinery 2YO P., 2d ATC Furious S., Gr.2, Gimcrack S., L, 3d ATC Phar Lap S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1. Three-quarter-sister to BIVOUAC, CORUSCATE, half-sister to GHIBELLINES. Dam of seven named foals, five to race, three winners, inc:-

ENCRYPTION (c by Lonhro) Subject horse.

EMANATE (f by Lonhro) 6 wins to 1200m, A$325,540, ATC Birthday Card S., Gr.3, Sharp Extensive IT H., Sky Racing Active H.-twice, Bowermans Furniture H., 2d ATC Schweppes H., 3d ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., TAB H., 4th MRC Alinghi S., L.

 

2nd Dam

CAMARILLA, by Elusive Quality. Second filly on the 2006-07 Australasian 2YO Classification. 2 wins at 2, A$494,975, AJC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, 2d STC Magic Night S., Gr.2, 3d AJC Champagne S., Gr.1, Emancipation S., Gr.2, Phillip Quality H., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, MVRC St Albans S., L. Sister to INDUNA, blood-sister to SEPOY. Dam of 4 foals, all winners, inc:-

GUELPH (Exceed and Excel) 7 wins. See above.

GHIBELLINES (Shamardal) Winner at 2, A$272,700, ATC Todman S., Gr.2, 3d VRC Danehill S., Gr.2, ATC Canonbury S., L, 4th ATC Breeders' P., L. Sire.

Dazzler. 2 wins at 2, VRC Spotless 2YO P., 2d ATC Testa Rossa at Vinery H., 3d ATC Lest We Forget H. Dam of-

BIVOUAC (Exceed and Excel) Joint Head of the 2020 WTR (Sprint). Co-champion 3YO Male Sprinter in Australia in 2019-20. 7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,696,110, VRC Sprint Classic, Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC Golden Rose S., Gr.1, Run to the Rose H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3, ATC Lonhro P., L, 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC San Domenico S., Gr.3, The Everest, Forum Group Kirkham 2YO P., 3d ATC Canterbury S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Shorts H., Gr.2, Australian Turf Club 2YO H., 4th ATC Todman S., Gr.2.

CORUSCATE (Exceed and Excel) 8 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$593,850, MRC Village S., L, Testa Rossa S., L, ATC At Sea H., Spring Racing H., On Top of the World H., Australian Turf Club H., TAB Rewards 2YO P., Bendigo JC Underground Cabling Systems H., 2d ATC Skyline S., Gr.2, MRC Doveton S., L, Lamaro's Hotel H., ATC Agency Real Estate H., 3d ATC Pago Pago S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, ATC Merry Xmas ATC Members H.

 

3rd Dam

CAMARENA, by Danehill. 9 wins-1 at 2-from 1050m to 2400m, A$938,610, Queensland Derby, Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 2d VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, VATC Eat Well Live Well Cup, Gr.1, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, Qld Tatt's RC Tattersall's Cup, Gr.3, MVRC WH Stocks S., Gr.3, QTC Reckless H., L, 3d AJC Australian Oaks, Gr.1, STC Ansett Australia S., Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.2, Sir Byrne Hart S., Gr.2, 4th ACT RC Black Opal S., Gr.2. Sister to Untouchable, Watchful (dam of SEPOY, MULAAZEM). Dam of 11 foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

CAMARILLA (Elusive Quality) 2 wins. See above.

INDUNA (Elusive Quality) 2 wins at 2100m, 2200m, A$363,980, Geelong Classic, L, 2d Victoria Derby, Gr.1, 3d ATC Dulcify H., L, Randwick Betting Auditorium H.

 

4th Dam

CANNY MISS, by Marscay. Unraced. Half-sister to CANNY LAD, CANNY LASS (dam of ASTUTE ANGEL, CAUSEWAY LASS), SISTER CANNY, Taareck (dam of TERRACE). Dam of 7 foals, 6 to race, 5 winners, inc:-

CAMARENA (Danehill) 9 wins. See above.

Watchful. Placed at 2, 3d AJC Sydney City Lexus 2YO P.H. Dam of-

SEPOY (Elusive Quality) Leading 3YO Male on 2011-12 WTR (Sprint). Champion 2YO & 3YO Colt in Australia in 2010-11 & 2011-12. 10 wins-5 at 2-to 1200m, A$3,880,000, ATC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, MRC Vain S., L, Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d ATC Todman S., Gr.2. Sire.

MULAAZEM (Dubai Destination) 3 wins-1 at 2-at 1300m, 1400m, A$187,928, MRC Autumn S., Gr.2, The Cove Hotel 2YO H., 2d VRC Fitzpatrick & Lombardo H. Sire.

LONHRO Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, MRC Yalumba S., Gr.1-twice, CF Orr S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, VATC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, STC Missile S., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, STC Heritage S., L, Parramatta Leagues Club 2YO H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, STC Wests Illawarra 2YO H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Missile S., Gr.3, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, George Main S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2004. Champion Aust. Sire in 2010-11, second in 2011-12, third in 2009-10. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2011-12. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2010-11. Leading Aust. Sire by Winners in 2013-14, 2014-15. Sire of 1459 progeny to race, 1037 winners (71.0%), earnings of over $153 million, 97 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




PIERRO (09c, Daylami, Sadler's Wells). Champion 2YO in Australia in 2011-12. Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint).11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1.

IMPENDING (13c, Encosta de Lago, Canny Lad). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

DENMAN (06c, Vain, Marscay). 9 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,227,875, STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, MRC D'Urban S., Gr.2, STC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC SMS Scaffolding 2YO H., 3d VRC Western Health P., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

KEMENTARI (14g, Redoute's Choice, Loup Sauvage). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$4,777,625, ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, WATC AJ Scahill S., Gr.3, ATC Seven News 2YO P., BRC The Buffering, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, BRC Wayne Wilson P., L, ATC Rubick at Coolmore 2YO P., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, BRC Moreton Cup, Gr.2, WATC Lee Steere S., Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Nature Strip S., 4th VRC Makybe Diva S., Gr.1, ATC Winx S., Gr.1, Premiere S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Sydney S., Gr.3.

BOUNDING (10f, Exceed and Excel, Gone West). Champion Sprinter in NZ in 2013-14. Top Filly on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1200m-1600m).8 wins-2 at 2-to 1400m, NZ$408,675, A$289,250, ARC Railway S., Gr.1, Mr Tiz Trophy, Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, Counties RC Murdoch Newell S., L, ARC Barfoot & Thompson 2YO S., 2d ARC Diamond S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, Matamata Breeders' S., Gr.2, VRC GH Mumm S., Gr.3, 3d ATC Sheraco S., Gr.3.

BEADED (05f, Night Shift, Bletchingly). 10 wins to 1350m, A$1,618,780, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Hawkesbury RC Yalumba Cup, L, STC Big 6 Cox Plate Jackpot H., Wicked Energy H., Theraces.com.au H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, AJC Sapphire S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, AJC Jim Beam H., STC Tooheys New & Brown Brothers H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1.

MENTAL (08g, Night Shift, Biscay). Leading Older Male on the 2013 WTR (Sprint).8 wins from 1200m to 1600m, A$1,092,560, 440,400Dhs, VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC BTC Classic, Gr.3, Meydan Al Shindagha Sprint S., Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, ATC Sportingbet H., Royal Randwick TV on Youtube H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC Tyreel Stud 2YO H., 4th VRC Hilton Hotels S., L.

EXOSPHERE (12c, Danzero, Marscay). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1.

THE CONGLOMERATE (11c, Canny Lad, Cox's Ridge). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, R3,825,325, Greyville Durban July H., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Politician S., Gr.3, Durbanville Thank You for Your Patronage H., Kenilworth Noordhoek Flyer H., 2d Turffontein Summer Cup, Gr.1, 3d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 4th Greyville Betting World 1900, Gr.2, Cup Trial, Gr.3.

LYRE (16f, Street Cry, Encosta de Lago). 3 wins at 2, A$1,783,015, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

BENFICA (08c, Danehill, Star Way). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H.

ARISTIA (15f, Tiger Hill, Marwina). 2 wins at 2000m, 2500m, A$1,241,950, VRC Oaks, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, SAJC National S., Gr.3, MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Vinery Stud S., Gr.1, Phar Lap S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Winning Edge Presentations H., MVRC 1print H., CRT & Whites Rural 2YO P.

LINDERMANN (19g, Stratum, Zeditave). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m to 2022-23, A$868,050, ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Quayclean H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, VRC TAB Trophy, L, ATC Vinery Stallions H., Download the TAB App H., 3d ATC Verry Elleegant S., Gr.1, 4th ATC Chelmsford S., Gr.2.

PINWHEEL (05g, Danehill, Bletchingly). 12 wins to 1400m, A$1,230,875, ATC Warwick S., Gr.2-twice, Missile S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, STC Canterbury Classic, L, Clarence River JC Ramornie H., L, MRC Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Hawkesbury RC NCP Printing Sweepstakes H., AJC Orange Grove H., STC TAB Number 1 Club H., Rosehill Event Centre H., Hyland Race Colours H., 2d MVRC Australia S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, AJC Show County H., L, ATC Hall Mark S., L, STC Canterbury Classic, L, AJC Randwick's 150th Anniversary H., Blackwoods H., Catalan Opening H., STC Grand Pavilion H., 3d MRC Futurity S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3-twice, Sebring S., Gr.3.

MESSENE (08g, Redoute's Choice, Kenmare). 10 wins from 1250m to 2000m, A$970,773, ATC Ajax S., Gr.2, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC December H., Thoroughbred Breeders NSW H., Become an ATC Sponsor H., Anzac Day H., Canterbury Park H., Tab.com.au H., MRC TMB Printing P., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, Sky High S., Gr.3, Neville Sellwood S., Gr.3, MRC Settlement at Cranbourne H., 3d ATC Warwick S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Epsom H., Gr.1, Show County H., Gr.3.

HEATHERLY (12f, Danzero, Centaine). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$655,050, MRC Rubiton S., Gr.2, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Carlyon S., L, VRC Andrew Guy P., MVRC Slickpix H., Fujitsu 2YO P., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Festival of Racing S., L, MVRC Carlyon S., L, MRC Total Logistic Solutions H., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, Jeep 55 Second Challenge Heat 9 H.

WAWAIL (11f, Redoute's Choice, Sunday Silence). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$488,550, VRC AV Kewney S., Gr.2, Frances Tressady S., Gr.3, MRC Twilight Glow S., L, VRC Pack a Picnic P., MRC Beveridge Williams 2YO P., MVRC Quest H., 2d VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, 3d VRC Vanity S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, MVRC Alexandra S., L.

ACADEMUS (09g, Dehere, Old Vic). 4 wins at 1200m, 1600m, A$593,800, Western Australian Guineas, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, Hawkesbury RC Inglis Bonus 2YO H., 3d BRC TJ Smith S., Gr.1, BTC Classic, Gr.3, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2, VRC Hilton Hotels S., L.

CARDSHARP (15g, Danehill, Southern Halo). 7 wins-4 at 2-to 7f, £279,204, Newmarket July S., Gr.2, Salisbury Cathedral S., L, Epsom Woodcote S., York William Hill Extra Place Races Everyday H., Lingfield Sun Racing H., Beverley Brian Yeardley Continental 2YO Trophy, 3d Newmarket Middle Park S., Gr.1, York Gimcrack S., Gr.2, Goodwood Richmond S., Gr.2, Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Goodwood Supreme S., Gr.3, Leicester King Richard III S., L, Wolverhampton Lady Wulfruna S., L, Ascot Moet & Chandon International S., Goodwood Brian Chattaway H., Kempton 32red S., 4th Wolverhampton Lady Wulfruna S., L.

HOLDING GOLD (13g, Golden Missile, Groovy). 5 wins-1 at 2-at 5f, 5½f, US$489,552, Keeneland Shakertown S., Gr.2, Saratoga Quick Call S., L, Fair Grounds Colonel Power S., L, 2d Woodbine Kennedy Road S., Gr.2, Saratoga Troy H., L, Presque Isle Downs Tom Ridge S., L, 3d Woodbine Highlander S., Gr.1, Belmont Jaipur S., Gr.3, 4th Belmont Jaipur S., Gr.2, Woodbine Play the King S., Gr.2.

WAR HEROINE (15f, War Chant, Tejano). 4 wins-1 at 2-at 6½f, 1m, US$240,945, Del Mar San Clemente S., Gr.2, Santa Anita Sweet Life S., L.

GHISONI (12f, Red Ransom, Polish Precedent). 4 wins to 1400m, A$401,325, ATC Surround S., Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Watagan Grange H., TAB Rewards P., 2d Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Geelong RC Rosemont Stud S., L, 3d Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3.

LONHSPRESSO (09f, Grand Lodge, Best Western). 4 wins at 1200m, A$324,775, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, VRC Straight Six H., L, MRC Land Engineering H., 2d Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Alinghi S., L.

PAREANUI BAY (18g, Flying Spur, Rodrigo de Triano). 3 wins to 1500m, NZ$155,900, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.2, Te Aroha JC Trevor & Corallie Eagle Memorial S., L, Waikato RC NZB Ready to Run Sale 11/12 October S., 2d Wellington Guineas, Gr.2, Auckland TR Uncle Remus S., L.

SOUCHEZ (13g, Redoute's Choice, General Nediym). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$385,970, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Hilton S, L, ATC Schweppes 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

ISOTHERM (13c, More Than Ready, Sea Hero). 3 wins-2 at 2-at 8½f, 1¼m, US$527,394, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Belmont Pilgrim S., Gr.3, 2d Laurel Commonwealth Derby, Gr.2, Gulfstream Park Dania Beach S., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, 3d Santa Anita Awesome Again S., Gr.1, Saratoga Saranac S., Gr.3, Santa Anita San Simeon S., Gr.3, Del Mar Native Diver S., Gr.3, 4th Santa Anita Mathis Brothers Mile S., Gr.2, Del Mar Harry F Brubaker S., L.

PARABLES (07f, Night Shift, Imperial Prince). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$425,400, ATC Surround S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Cabramatta 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L, AJC Keith Mackay H., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2.

OBSEQUIOUS (07f, Commands, Quest for Fame). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$394,700, ATC Light Fingers S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3, Lansdowne 2YO H., 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Reisling S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., L.

ENCRYPTION (15c, Exceed and Excel, Elusive Quality). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2.

LOCH EAGLE (18g, Shamardal, Sadler's Wells). 6 wins from 1200m to 1600m to 2023-24, A$1,799,315, ATC The Ingham, Gr.2, Quayclean H., Earthlight at Darley H., Agency H., 2d ATC South Pacific Classic, L, Polytrack-Midway Championships Final, Illawarra TC The Gong, ATC Precise Air H., 3d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Big Dance Wild Card H., 4th Hawkesbury Guineas, Gr.3.

RENAISSANCE (05f, Canny Lad, Danehill). 6 wins to 1400m, A$234,630, AJC Sapphire S., Gr.2, St Johns Park H., STC Canterbury Event Centre H., Freeway Hotel Artarmon H., 7 Steel Buildings Solutions H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L.

SESSIONS (09c, Canny Lad, Danehill). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$551,950, ATC Shorts H., Gr.2, Onemorenomore First Crop H., N&A Fruit Distributors H., CFMEU Mining & Energy H., RAAF H., 2d ATC Concorde S., Gr.3, Tab.com.au H., 3d MVRC Manikato S., Gr.1, ATC Hollywood Fashion Secrets H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Shorts H., Gr.2.

BANISH (14f, Bernardini, Canny Lad). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$211,700, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 2d ATC Newgate Sizzling 2YO H., 3d MRC Aquis Farm Supports Pinchapoo P., Wellington RC 2YO H.

OLD NORTH (12g, Elusive Quality, Danehill). 4 wins from 1350m to 2000m, A$316,990, ATC Tulloch S., Gr.2, BRC Makers Mark H., ATC All Too Hard at Vinery P., Cafe Culture & Insitu H., 2d ATC Frank Packer P., Gr.3, 3d ATC Octagonal H., NSW Tatt's RC National Jockeys Trust H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2.

O'LONHRO (05c, Zoffany, Cardinal). 3 wins from 1250m to 1600m, A$222,650, AJC Chelmsford S., Gr.2, STC Rabbitohs to 8000 Members H., Madura Pure Assam Tea H., 2d AJC Warwick S., Gr.2, STC Rosehill Gardens Event Centre H.

RANIER (15g, Commands, Grand Lodge). 7 wins from 1300m to 1600m, A$758,820, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Festival S., Gr.3, BRC Wayne Wilson P., L, MRC Gothic S., L, Scone RC Luskin Star S., L, ATC Sydney's West H., Jcdecaux H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, Poseidon S., L, Cup Week Radio Trophy H., ATC ANZ Bloodstock News H., Tab.com.au H., 3d ATC Theo Marks S., Gr.2, TAB H., NSW Tatt's RC Heritage Society H., 4th VRC CS Hayes S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3.

GENERALIFE (09g, Redoute's Choice, Keltrice). 9 wins-1 at 2-to 1400m, A$873,595, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Civic S., L, Winter S., L, Gaypak United Fruit H., Patinack Farm Supporting 4tracks4kids H., MRC Sportingbet H., Hawkesbury RC Westaflex H., 2d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3-twice, ATC Big Sports Breakfast H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Yellowglen S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, ATC Harvey Norman H., Hyland Race Colours H., MVRC City Jeep H., 4th ATC Premiere S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Liverpool City Cup, Gr.3, Festival S., L.

SKYTRAIN (05g, Luskin Star, Todman). 9 wins-1 at 2-to 1300m, A$707,300, ATC Southern Cross H., Gr.3, Canterbury Classic, L, Show County H., L, AJC Stargazer 2YO H., ATC Ingham Chicken & Turkey H., STC Ranvet H., Denman Hotel Thredbo H., Marshall Motors H., Whites Wires H., 2d ATC Expressway S., Gr.2, Hall Mark S., L, At Sea H., Westend Mazda H., STC PJ Gallagher's Irish Pub H., Hutchinsons Builders H., Top Cut Steaks H., 3d ATC June S., L, Carrington S., L, STC Jacob's Creek Moscato H., ATC Canterbury BMW Financial Services H., AJC Professor Chris O'Brien AO H., 4th ATC Starlight H., L, Gosford RC Takeover Target S., L, Scone Quality H., L.

ROHERYN (15g, Danehill, Marscay). 8 wins at 1100m, 1200m, A$787,900, ATC Show County H., Gr.3, BRC Falvelon H., L-twice, ATC Dynaton Sales & Hire H., Jockey Celebration Day H., Hyland Race Colours H., De Bortoli Wines H., TAB Rewards H., 2d ATC July Sprint H., Schweppes H., Membership H., 3d ATC Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Snippets P.

RASPBERRIES (07f, Grand Lodge, Sovereign Red). 7 wins from 1400m to 1600m, A$537,050, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, Scone Cup, L, ATC Rydges Cronulla H., Comfort Inn Hunts Liverpool H., Bowermans Supports the ATC H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Tamarama H., STC Canterbury Park H., 3d MVRC Sunline S., Gr.2, ATC Doncaster Mile Prelude, Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, 4th VRC Blazer S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

WONDER KID - JOLLY BANNER (H.K.) (11g, Jade Robbery, Riverman). 8 wins to 1400m, A$22,000, HK$20,481,450, HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, MRC (Mornington) Toronado at Swettenham P., HKJC La Colline H., Chevalier Senior Housing H., Tin Shui Wai H., Hopeful Future for Youth H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, National Day Cup, Gr.3-twice, Chief Executive's Cup H., Chinese New Year Cup, Lion City H., Beas River H., HKU JC Student Villages H., 3d HKJC Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, HKSAR Chief Executive's Cup, Flamingo Flower H., Sha Tin Mile Trophy H., Kwangtung Cup, Tolo Harbour H., Precision H., Hoi Yuen H., Sai Van Bridge H., Entrapment H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3.

SGHIRRIPA (19g, Encosta de Lago, Secret Savings). 7 wins to 1200m to 2023-24, A$522,115, VRC Standish H., Gr.3, MRC Christmas S., L, SAJC Grand Syndicates H., TAB H., Vale Dean Holland H., Croser H., Furphy P., 2d SAJC Schild Estate 2YO H., Australian Trainer's Assoc P., 3d MRC Village S., L, Murray Bridge RC Magic Millions SA 2YO Classic, SAJC Goodwood Carnival H.

SHAKHIMAT (13g, Touch Gold, Dynaformer). 6 wins-2 at 2-from 6f to 9f, US$516,699, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Gulfstream Park Tropical Turf S., Gr.3, Woodbine Coronation Futurity, L, 2d Woodbine King Edward S., Gr.2, Plate Trial S., L, 3d Woodbine Cup & Saucer S., L, Labeeb S., L.

SWEYNESSE (11c, Singspiel, Nashwan). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

CELTS (07f, Canny Lad, Alert). 4 wins at 1100m, 1200m, A$337,835, ATC Birthday Card S., Gr.3, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, MVRC Mitchelton Wines Premium H., AJC Sadleir P., 2d ATC Fireball H., L, Eskimo Prince S., L, MRC Sportingbet Sprint Series Final S., L, STC Schweppes Sparkling Mineral Water 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, Gosford Guineas, L, 4th ATC Sheraco S., L.

TRIM (06f, Night Shift, Water Mill). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$336,450, STC Research S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, STC Autumn Racing 2YO H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, BTC Champagne Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, VRC MSS Security Sprint H., 3d ATC Wenona Girl H., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2.

BEIRUT (10f, Hennessy, Zeditave). 8 wins at 1200m, A$270,900, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Mypunter.com H., Le Pine Funerals H., Cove Hotel H., 2d MRC Sportius Global Events H., 3d MRC Hardings Hardware H.

MIRRA VISION (16f, Redoute's Choice, Dehere). 7 wins from 1200m to 1600m, A$857,590, ATC Angst S., Gr.3, Moet & Chandon H., Precise Air H., ACY Securities H., TAB H., Hyland Race Colours H., 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Festival S., Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC ANZ Bloodstock News H., 4th ATC Emancipation S., Gr.2, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Darby Munro S., L.

SCREEN (06f, Zeditave, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$386,503, ATC Golden Pendant, Gr.3, AJC Sydney Carnival on Sale H., Corporate Membership H., ATC Trippas White Group H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Sufficient H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, STC Rosehilll Gardens Event Centre H.

EMANATE (16f, Exceed and Excel, Elusive Quality). 6 wins to 1200m, A$325,540, ATC Birthday Card S., Gr.3, Sharp Extensive IT H., Sky Racing Active H.-twice, Bowermans Furniture H., 2d ATC Schweppes H., 3d ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., TAB H., 4th MRC Alinghi S., L.

MECIR (08g, Al Akbar, Grosvenor). 5 wins to 1400m, A$263,190, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, ATC Blackwoods Loctite H., Schweppes H., Styletread.com.au P., Lawler Partners Sprint H., 2d ATC Membership on Sale Now H., 3d ATC Tab.com.au H., 4th MRC Victoria H., Gr.3.

DEER VALLEY (06f, Danehill, Seattle Slew). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$251,525, AJC Silver Shadow S., Gr.3, BRC Coke Zero H., Santos Tour Down Under H., AJC Queen's Park 2YO H., 2d BRC Dr John Power H., L, AJC McGovern Pope H., 3d STC Tea Rose S., Gr.2, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2.

ALFOLK (14g, Exceed and Excel, Straight Strike). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1150m, R445,500, 61,615Dhs, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, Play Soccer 6 10 & 13 Graduation P., Flamingo Park Raceday in August Juvenile P., 2d Turffontein Storm Bird S., L, Golden Loom H., L, Racing Association Juvenile P., 3d Vaal IFM 102.2 Heritage 1200.

NOOTKA SOUND (15f, Empire Maker, Clever Trick). 3 wins-1 at 2-to 7½f, US$148,400, Belmont Soaring Softly S., Gr.3, 2d Aqueduct Bridgetown S., L.

PIN SEC (16f, Commands, Strategic). 2 wins at 2, A$262,550, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC Theraces 2YO H., 3d MRC Quezette S., Gr.3.

DEMERIT (06c, Scenic, Spectacular Bid). 2 wins at 1200m, 1400m, A$260,400, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 2d VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, Blue Sapphire S., L, 3d STC Canterbury S., Gr.2-twice, 4th AJC Shorts H., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3.

AMERCEMENT (16f, Commands, Royal Academy). Winner at 2, A$118,125, ATC Widden S., Gr.3, 4th ATC Magic Night S., Gr.3, Gimcrack S., Gr.3.

EIGHT TILL LATE (08f, Redoute's Choice, Grosvenor). Winner at 1600m, A$132,280, WATC Champion Fillies S., Gr.3.

His sire sons include Pierro (35), Denman (18), Exosphere (9), Sweynesse (7), Demerit (6), Sessions, Encryption, O'Lonhro, Impending, Benfica, etc.

ENCRYPTION 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2019. Sire of 59 progeny to race, 18 winners (30.0%), earnings of over $2.4 million, 2 stakes winners, inc.




CIFRADO (20g, Excites, Perugino). 4 wins-3 at 2-to 1400m to 2023-24, A$1,103,275, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Spirit of Boom Classic, Gr.2, Vo Rogue P., Gr.3, Ipswich TC TAB Ipswich Cup Tickets 2YO P., 2d BRC Phelan Ready S., L, GCTC Jonker at Aquis 2YO H., 3d BRC Dalrello S., L.

ENCODER (20g, Sebring, End Sweep). 3 wins from 1600m to 2100m in 2023-24, A$354,125, BRC Grand Prix S., Gr.3, Madison Cleaning Services H., Ipswich TC BNB Commercial Property Development P., 2d GCTC TAB Wave, 3d BRC Mining & Energy Union Qld H.

Fleetwood (20g, Time Thief, Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2023-24, A$89,200, ATC Rosehill Bowling Club H., Proven Thoroughbreds 2YO H., 2d ATC Cactus Imaging H., 3d ATC Robrick Lodge 2YO H.

King Tarik (20g, Rock of Gibraltar, Rory's Jester). Winner at 1350m in 2023-24, BRC Doubtland First Yearlings P., 2d BRC Drinkwise P.

Pink Thunder (20f, Encosta de Lago, Flying Spur). Winner at 1200m in 2023-24, BRC Mount Franklin P., 3d BRC Become a Member H.

A Certain Maybe (20f, Not a Single Doubt, Green Desert). Winner at 1600m in 2023-24, 2d BRC Sapphire Committee P., Sky Racing P., 3d BRC Christmas Carols 16 December H.

Floral Code (20g, Pluck, Danehill). 2 wins at 2 in 2022-23.

Fleeting Chance (20g, Barely a Moment, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1700m to 2023-24.

Cryptostar (21g, Sequalo, General Nediym). Winner at 2 in 2023-24, Rockhampton JC Capricornia Yearling Entries 2YO H.

Duntroon Lass (20f, Red Dazzler, Anabaa). Winner at 1100m in 2023-24.

Decrypting Gold (20g, I Am Invincible, Reset). Winner at 2 in 2022-23.

Ozzie the Rabbit (20g, Snitzel, Galileo). Winner at 2 in 2022-23.

Enciphering (20g, More Than Ready, Last Tycoon). Winner at 1400m in 2023-24.

Leibert Lass (20f, Falvelon, Strategic). Winner at 1000m in 2023-24, Rockhampton JC Graeme Duggan Memorial H., 2d Rockhampton JC Capricornia Yearling Sale 2YO H., 3d Rockhampton JC St Patrick's Raceday 2YO H.

Condor (20c, Redoute's Choice, Snippets). Winner at 1000m in 2023.

Gavilan (20f, Red Dazzler, Saratoga Springs). Winner at 800m in 2023-24.

Seacryption (20f, Red Dazzler, Beautiful Crown). Winner at 1200m in 2023-24.

Nellyation (20f, Medaglia d'Oro, Redoute's Choice). Winner at 1050m in 2023-24.

Diamond Code (21f, Commands, Red Ransom). Placed at 2 in 2023-24.

Outback Bandit (21g, Distant Music, Bellotto). Placed at 2 in 2023-24, 2d Rockhampton JC TAB Breeders 2YO P.

Sigaba (20g, Encosta de Lago, Royal Academy). Placed at 3 at 1200m in 2023-24.

Spiked (20f, Starcraft, Sequalo). Placed at 3 to 1000m in 2023-24.

Zukes (20g, Falbrav, Zilzal). Placed at 3 at 800m in 2023-24.

Keep Safe (20g, Drumbeats, Gilded Time). Placed at 3 at 1200m in 2023-24.

Electric Tigress (20f, Fastnet Rock, Snippets). Placed at 3 at 1650m in 2023-24, 2d BRC Sky Racing P.

Lavoni (20f, Canny Lad, Dehere). Placed at 3 at 1000m in 2023-24.

Cypher Prince (20g, Iffraaj, Zabeel). Placed at 3 at 1800m in 2023-24.

Cyber Jam (20f, Magic Albert, Stravinsky). Placed at 3 at 1250m in 2023-24.

Keyboard (20f, Conatus, Air Express). Placed at 2 & 3 to 1200m to 2023-24, A$83,675, 2d BRC Basil Nolan Jr 2YO P., Dubious First Yearling in 2023 2YO H.

She'sgotaccess (20f, Falbrav, Brief Truce). Placed at 2 in 2022-23, 3d Rockhampton JC TAB 2YO H.

2024-03-03
AUS

Cyber Jam (AUS) 2020
3 F On Toast AUS - Magic Albert AUS

3 - 9 Race 3 Cairns Distance: 1250m Time: 1:15.31 Track: Soft(7)
My Village Bakehouse Maiden H.
Trainer: J H Manzelmann

Prize Money:
A$ 23000.00

2024-03-02
AUS

Snuggle Bang Yahoo (AUS) 2020
3 G Star Statement AUS - Star Witness AUS

3 - 7 Race 1 Charters Towers Distance: 1000m Time: 1:01.73 Track: Good
Project Pumps Maiden P.
Trainer: J H Manzelmann

Prize Money:
A$ 10000.00

Commenced stud duties in Australia in 2019


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
20/21825117252 (2)4 (4)2,425,511
21/22838110051,675
Totals1655918262 (2)4 (4)2,477,186

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
233711101 (1)2 (2)39,197
3481417162 (2)2 (2)24,660

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts301110192 (2)4 (4)65,957
Fillies2971170017,189

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m3541340010,572
1001 - 1200m461115131 (1)1 (1)16,156
1201 - 1400m2431241 (1)2 (2)38,852
1401 - 1600m92320013,468
1601 - 1800m72320017,593
1801 - 2000m2000001,343
2001 - 2200m21011 (1)1 (1)92,250

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
22/23 (198)2467691(1)2(2)1,241,075
23/24 (145)5514182162(2)2(2)1,172,511
Totals5817258252(2)4(4)2,413,586

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
2022519100112,575
20234914189212(2)4(4)2,057,660
202436468400306,951
Totals5918266262(2)4(4)2,477,186

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia5817258252(2)4(4)2,413,586
Singapore11810063,600
Totals5918266262(2)4(4)2,477,186

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
27121A$297,500
312121A$446,000
Totals:19242A$743,500
At 2 : Canberra RC Black Opal S., Gr.3 (1200m beating Sizzling Belle and Bondi), 2d VRC Maribyrnong P., Gr.3 (1000m to Run Naan and beating Belzella), MRC Chairman's S., Gr.3 (1000m to Ennis Hill and beating Prairie Fire), 3d MRC Debutant S., L (1000m to Qafila and Sacred Sword)
At 3 : VRC Danehill S., Gr.2 (1200m beating Thorondor and Tavisan), 2d MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Booker and beating Eduardo), Blue Sapphire S., Gr.3 (1200m to Written By and beating Tony Nicconi), 3d MRC WJ Adams S., L (1000m to Bons Away and Written By), 4th ATC (Rosehill) Galaxy H., Gr.1 (1100m), ATC (Randwick) Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2 (1200m)
FEATURE VIDEO

Danehill Stakes

FEATURE VIDEO

Oakleigh Plate 2019

ENCRYPTION

First Foals

ENCRYPTION

First Yearlings


ENCRYPTION

Gallery